Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
20. století

Atentát na Heydricha

Likvidace říšského protektora a předního muže nacistické Třetí říše
Significant photo
Info text

Atentát provedený parašutisty vyslanými z Velké Británie exilovou vládou, jehož důsledkem byla smrt říšského protektora Heydricha a upevnění pozice exilové vlády v Británii. Bohužel atentát následovaly i kruté represe na civilním obyvatelstvu protektorátu.
Československá exilová vláda v Londýně se od roku 1940 dostávala pod tlak oficiálních míst především z důvodu malé aktivity domácího odboje a existence protektorátní vlády, která pomalu přecházela z pasivní kolaborace na kolaboraci aktivní. Proto vyvářel Beneš tlak z Londýna, aby Hácha a předseda protektorátní vlády generál Eliáš odstoupili. Po nástupu Heydricha byl Eliáš za svou skrytou činnost v odboji zatčen a odsouzen k smrti. To situaci poněkud zmírnilo. Exilová vláda dlouhodobě připravovala vyslání speciálně školených diverzantů, kteří by byli schopni na protektorátním území páchat rozsáhlou diverzní činnost. Posléze byla náplň jejich činnosti rozšířena i o teroristickou činnost, tedy atentáty na vysoce postevné představitele Třetí říše. Nakonec bylo na podzim 1941 rozhodnuto, že cílem operace Anthropoid, jak byla pokřtěna, bude říšský protektor Reinhard Heydrich.
Plán parašutistů původně předpokládal, že bude atentát na Heydricha spáchán u jeho sídla v Panských Břežanech, ale výrazná ostraha místa je donutila, aby tento plán zamítli. Nakonec Gabčík s Kubišem připravili plán, který počítal s křižovatkou tehdejší Kirchmayerovy třídy v Holešovicích směrem na Tróju, kde musel Heydrichův vůz ostře zpomalit.
Dne 27. května se atentátníci připravili a vyrazili ráno na kole čekat na Heydrichův příjezd. Ten posnídal na svém sídle a okolo 10. hodiny vyrazil na Pražský hrad. Jel zcela bez ochrany a v tento slunný den ještě v kabrioletu pouze se svým řidičem. V 10:30 se Heydrich objevil ve výhledu Gabčíkovi, který postoupil kupředu, odhodil svůj kabát a hodlal zahájit střelbu samopalem značky Sten. Z důvodu selhání zbraně či kvůli nedalekým civilistům na tramvajové zastávce však střelbu nezahájil. Heydrichův řidič byl však natolik překvapen,

že namísto úniku s autem zastavil. Učinil tak přímo před rychle nabíhajícím Kubišem, který na vůz vrhl protitankový granát, avšak netrefil se přesně. Granát explodoval vedle automobilu a Heydrich byl zraněn. Sám Kubiš byl střepinami zraněn, ale ještě se sebral a utíkal pryč. Oba němci ho pronásledovali, ale poté se vrátili zpátky do vozu, kde už zraněný Heydrich silně pociťoval utrpěná zranění. Kubiš i Gabčík z místa činu unikli a Heydrich byl kolem 11 hodiny převezen na Bulovku. Ještě si vyžádal německého odborníka. 3. června však upadl do kómatu a 4.6. v brzkých ranních hodinách zemřel.
Následovala masivní vlna represí, které vyvrcholily masakry obcí Lidice (10.6. 1942) a Ležáky (24.6. 1942), kde bylo zavražděno kompletní celé mužské obyvatelstvo, byť neměli s atentátníky nic společného. Celkem bylo za stanného práva popraveno kolem 15 000 lidí.
Sami atentátníci nalezli úkryt v pravoslavném kostele svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde jim ho poskytl představený kostela, biskup Gorazd (byl za tuto svou činnost popraven). Díky zradě dalšího z parašutistů, Karla Čurdy, odhalilo parašutisty gestapo. Ráno dne 18.6. 1942 dorazilo před kostel 800 mužů gestapa, kteří stáli proti 7 parašutistům, z nichž Kubiš se dvěma dalšími byl na hlídce na vyvýšeném kůru v kostele a zadržovali útočící členy gestapa, zatímco dole se Gabčík se třemi dalšími snažil prokopat do kanalizační soustavy a získat tak naději na únik. To se jim nepodařilo a tak po sedmihodinové bitvě proti drtivé přesile, kdy na ně němci házeli slzný plyn, snažili se je vytopit a zlikvidovat granáty nakonec spáchali sebevraždu posledními zbylými náboji.
Význam operace Anthropoid byl nedozírný. Třetí říše přišla o jednoho ze svých nejschopnějších pohlavárů, ne-li nejschopnějšího a reputace českého odboje a exilové vlády v Londýně byla velmi posílena. Osobní statečnost parašutistů byla nakonec i konečně uctěna památníkem operace Anthropoid, který byl odhalen dne 27. května 2009, po 66 letech v ulici v Holešovičkách.

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE