Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Chrám sv. Víta

* * *
Metropolitní katadrála
Significant photo
Info text

Nejvelkolepější pražský chrám je právem považován za duchovní symbol celého českého státu. Tato překrásná, převážně gotická katedrála, má své počátky již v roce 925, kdy zde kníže Václav postavil rotundu sv. Víta. Zde byl nakonec tento významný český světec pochován. Základy katedrály byly položeny v roce 1344, kdy velkolepé dílo zahájil Matyáš z Arrasu na příkaz panovníka Jana Lucemburského a později celosvětově proslulého krále a římského císaře Karla IV. Po smrti Matyáše pokračoval v díle známý architekt Petr Parléř. Kompletně byla katedrála dokončena na přelomu 19 a 20. století, slavnostně vysvěcena pak v roce 1929.
Během této doby se na její stavbě a výzdobě měla možnost podílet celá řada významných českých architektů a umělců. Mezi ně patřili například Benedikt Ried, Bonifác Wolmuth, František

Kysela, Alfons Mucha, Josef Mocker a mnozí další. Jsou zde pochováni nejvýznamnější čeští panovníci, jako právě Karel IV a další významné osobnosti.
Katedrála vznikala 600 let a je tak unikátní přehlídkou a galerií výtvarných a architektonických stylů, která nemá na českém území obdoby.
Mezi nejvýznamnější části katedrály patří například kaple sv. Václava pokrytá drahými kameny, se českými korunovačními klenoty, vysoká zvonová věž s tkzv. Zlatou bránou, renesančním ochozem a barokní bání s 3,5 metru vysokým pozlaceným lvem a obrovským zvonem Zikmundem o váze 18tun z roku 1549. K dalším skvostům patří gotická klenba Petra Parléře, jeho triforium s bustami okolo lodi katedrály, renesanční kruchta – chór Bonifáce Wolmutha, dále barevná okna Alfonse Muchy, Františka Kysely a díla mnoha dalších umělců.

GPS: 50° 5′ 26.71″ N, 14° 23′ 59.86″ E
link
Mapa

Související odkazy

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE