Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Obelisk

Symbol samostatnosti
Significant photo
Info text

Třetí hradní nádvoří zdobí obří žulový monolit, který navrhl architekt Josip Plečnik k desátému výročí samostatnosti Československa v roce 1928. Odvážný architektův záměr provázely značné potíže při realizaci. Podle návrhu měl být jehlan vylomen z jediného kusu žuly. Jako ideální byl vybrán mrákotínský lom u Třeště na Moravě. První pokus se nezdařil, když se žulový monolit rozlomil při transportu. Traduje se, že armádní důstojník

zodpovědný za transport obelisku natolik těžce nesl svůj neúspěch během transportu až spáchal sebevraždu, protože neunesl tak velkou tíhu zodpovědnosti. Při opakovaném pokusu byl kamenný blok dopraven namísto, ale při vztyčování se opět část žuly odlomila. Naštěstí u jeho horního okraje, takže mohl být, i když zkrácený, slavnostně odhalen. I tak je výška monolitu, 15,5 metru, úctyhodná. Hmotnost kamenného bloku dosahuje 112 tun.

GPS: 50° 5′ 24.83″ N, 14° 24′ 0.65″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Pražský hrad Město Praha 1

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE