Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Kostel sv. Mikuláše

* * *
Barokní chrám, dominanta Malé Strany
Significant photo
Info text

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně je nejvýznamnější památkou architektury pražského baroka. Kostel byl plánován jako součást malostranského jezuitského areálu. Stavba byla zahájena v roce 1703 a probíhala v několika etapách za účasti nejlepších pražských architektů. V první fázi podle plánu Kryštofa Dientzenhofera vyrostlo průčelí kostela a loď s věncem kaplí. Monumentální trojosé průčelí s hlavním a dvojicí bočních vchodů je pozoruhodným příkladem principů dynamického baroka. Vnitřní architektonické řešení kostela je založeno na prostupu geometrických těles. Po smrti prvního stavitele chrámu v roce 1722 stavbu převzal jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer, který

dokončil stavbu lodě s křížením. Panorama sv. Mikuláše je zejména pro Malou stranu typické a to také díky značným rozměrům kostela.
Šířka celého chrámu činí 40 m, délka pak 60 m a výška kopule zvenku 70 m. V době stavby panovaly obavy, že štíhlá zvonice vedle kopule spadne, tak byla stavba odvážná.
Interiéru dominuje nástropní freska s výjevy ze života patrona chrámu sv. Mikuláše od Jana Lukáše Krackera. Na výzdobě chrámu se podíleli nejvýznamnější barokní mistři, mezi mnohými také malíři Karel Škréta, Fratišek Xaver Palko a sochař Ignác Platzer. Chrámové varhany pocházejí z poloviny 18. století. Za svého pobytu v Praze na ně hrál Wolfgang Amadeus Mozart.

GPS: 50° 5′ 16.84″ N, 14° 24′ 10.27″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Malostranské náměstí Město Praha 1

Související odkazy

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE