Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Klášter na Slovanech - Emauzy

*
První klášter se slovanskou liturgií
Significant photo
Info text

Klášter založil císař Karel IV. roku 1347, poté co papež Kliment VI. vyhověl jeho žádosti o založení kláštera se slovanskou liturgií. Císař povolal do Prahy mnichy východního obřadu původem z Dalmácie a Chorvatska, kteří používali jako liturgického jazyka staroslověnštinu. Karel IV. hodlal touto iniciativou přispět k odstranění rozdělení západní a východní církve. Klášter se stal střediskem vzdělanosti a umění, byl zde pořízen pořízený první úplný překlad Vulgáty, oficiálního latinského znění bible, do češtiny.
Objekt kláštera s novým kostelem se právem považuje za perlu gotického

stavitelství a byl dokončen roku 1372. Náklady vynaložené na jeho stavbu dosáhly stejné výše jako při stavbě Karlova mostu. Na stavbě se patrně významně podílela stavební huť Petra Parléře. Neméně významné jsou dochované gotické nástěnné malby.
Po bitvě na Bílé hoře roku 1620 pozval císař Ferdinand III. španělské mnichy, během jejich působení byl klášter barokizován. Na konci druhé světové války byl při americkém náletu v únoru 1945 kostel vážně poškozen. V roce 1967 byla do průčelí kostela postavena moderní skořepinová konstrukce z bílého betonu, která nahradila zničené věže.

GPS: 50° 4′ 20.74″ N, 14° 25′ 2.15″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Na Slovanech Město Praha 2

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE