Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Staronová synagoga

* * *
Nejstarší synagoga ve Střední Evropě
Significant photo
Info text

Staronová synagoga je jednou z nejstarších dochovaných gotických staveb v Praze a zároveň nejstarší synagogou ve Střední Evropě. Byla postavena koncem 13. století. Tehdy byla nazývána Novou synagogou, aby se odlišila od starší nedochované synagogy v Dušní ulici. Později když byly postaveny další synagogy, vžilo se pro ni pojmenování Staronová synagoga.
Stavba synagogy se započala v 70. letech 13. století. Postupně vyrůstala jako poměrně masivní obdélníková stavba se sedlovou střechou s pozdně gotickými cihlovými štíty. Ze tří stran synagogu obepínají pozdější nízké přístavky, které slouží jako předsíň a galerie pro ženy. Dvoulodní interiér klenutý žebrovými klenbami

na dva pilíře uprostřed dělá dojem rozlehlého prostoru. Uprostřed východní stěny je schránka na svitky tóry. Uprostřed synagogy je místo pro řečníka, obehnané železnou gotickou mříží, nad ním historický praporec pražské židovské obce se znakem ghetta.
Staronová synagoga byla a je náboženským centrem pražské židovské obce. O její proslulost se mimo jiných zasloužili rabíni Jehud Löwa ben Bezalel, podle pověsti tvůrce legendárního Golema, do jehož křesla ve Staronové synagoze vpravo od oltáře na znamení úcty od jeho smrti dodnes nikdo neusedl. Druhým, ve světě ještě známějším rabínem, byl proslulý učenec a vrchní rabín Jecheskel Landau zvaný Noda bi Jehuda.

GPS: 50° 5′ 24.43″ N, 14° 25′ 6.77″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Červená Město Praha 1

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE