Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Klášter sv. Anežky České

* *
První gotická stavba na území Prahy
Significant photo
Info text

Klášter byl patrně první stavbou provedenou v gotickém stylu nejen na území Prahy, ale i v českých zemích. Klášter klarisek založil roku 1234 král Václav I. na přání své setry Anežky, která se stala první představenou řádu. Kromě ženského kláštera klarisek se stal součástí areálu také klášter mužského řádu minoritů s kostelem zasvěceným sv. Františku. Zvláštní význam uprostřed areálu získal kostel zasvěcený sv. Salvátoru, postavený mezi lety 1270-80 a je prvním dokladem gotiky francouzského typu

na území Prahy. Kněžiště kostela bylo založeno rovněž jako královské pohřebiště. Mezi mnohými zde byl pohřben přemyslovský král a zakladatel kláštera Václav I.
Během husitských bouří v 15. století klarisky klášter opustily a klášter byl vážně poškozen. Chátrání klášterního komplexu vyvrcholilo po definitivním zrušení kláštera císařem Josefem II.
Po náročné rekonstrukci na konci minulého století Anežský klášter připadl Národní galerii, která do jeho prostor umístila sbírku středověkého umění.

GPS: 50° 5′ 31.09″ N, 14° 25′ 25.81″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Anežská 12 Město Praha 1

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE