Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Kostel Panny Marie pod Řetězem

*
Kostel řádu Maltézských rytířů
Significant photo
Info text

Jeden z nejstarších pražských kostelů byl založen řádem maltézských rytířů spolu s klášterem a špitálem roku 1158. Původní románská bazilika byla v první polovině 14. století přestavěna v gotickém stylu. Z plánované stavby však bylo postaveno pouze kněžiště a dvojice nedokončených věží v průčelí chrámu. Rozestavěný kostel vypálili roku 1420 husité vedení Janem Žižkou z Trocnova. Současnou podobu kostela dala až raně barokní přestavba provedená podle plánu význačného architekta Carla Luraga započátáv polovině 17. století. Barokizovanému

interiéru chrámu vévodí obraz barokního mistra Karla Škréty Stětí sv. Barbory na hlavním oltáři.
Existuje více verzi, které vysvětlují název chrám: podle jedné název souvisí se sochou Panny Marie, která měla na krku řetěz. Další poukazuje na souvislost s někdejším Juditiným mostem, jehož věž měla bránu se řetězem. Nejpravděpodobnější se zdá verze související se řetězem, který se údajně natahoval z těchto míst Malé Strany přes Vltavu na Staré Město, aby zabránil lodím, přijíždějícím do Prahy, proplout bez zaplacení cla.

GPS: 50° 5′ 11.44″ N, 14° 24′ 21.43″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Maltézské náměstí Město Praha 1

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE