Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
19. - 20. století

Gustav Meyrink

Německy píšící spisovatel a překladatel
Significant photo
Info text

Přední rakouský spisovatel milující starou Prahu, zároveň byl dramatikem a později rovněž buddhistou. Zvaný též jakou "Poe" rakouské literatury. Jeho synovcem byl vynikající básník, Christian Morgenstern.
Narodil se ve Vídni jako nemanželský syn barona von Varnbüler a herečky zrovna v den, kdy se o 60 let dříve narodil právě Edgar Allan Poe. Do svých 13 let žil v Mnichově a pak už se v roce 1883 přesunuli s matkou do Prahy, kterou si zamiloval. Pro Meyrinka se Praha stala čímsi komplikovaně sdělitelným a nakonec ji vtiskl silnou roli ve svých dílech. V roce 1889 se společně se svým synovcem Morgensternem pustili na bankovní dráhu a založili vlastní bankovní ústav. Se svým životem však spokojený nebyl a tato situace vyvrcholila v jeho 24 letech, kdy byl téměř rozhodnut spáchat sebevraždu. V hodině dvanácté mu však někdo pod dveře strčil brožuru s titulem "Posmrtný život" a to Meyrink považoval za zásah nadpřirozených sil a vrhl se na studium okultismu a mystiky. Stal se členem slavného hermetického řádu Zlatého úsvitu a dočasně i theosofické společnosti. Začal praktikovat jógu a zabývat se Kabalou. Vnímal to jako své "prozření", které však

v roce 1902 vedlo k jeho obvinění z podvodů v bankovním sektoru na základě užívání "spiritualismu". To byl konec jeho bankovní kariéry a důvod, který ho přivedl k psaní.
Meyrink zahájil svou tvorbu krátkými povídkami, ale posléze si troufl i na romány. Byla jim společná fascinace Prahou a prodchnutost mysticismem. V té době se rovněž přestěhoval do Vídně a narodili se mu dvě děti. Jako překladatel dokázal během pěti let přeložit celého Dickense (15 dílů) a dokonce i starou egyptskou Knihu Mrtvých.
Roku 1915 se mu dostalo velkého ocenění vydáním jeho světoznámého díla Golem, což přispělo k narovnání jeho finanční situace a ke koupi vily v Bavorsku. Tam vznikly i další jeho slavná díla, jako Anděl západního okna či Bílý dominikán. Závěr života však k Meyrinkovi milosrdný nebyl. V roce 1932 se při lyžování těžce zranil jeho syn Fortunat a ochrnul. To vedlo k jeho neutěšené psychické situaci a ve svých 24 letech (stejně jako se o ní pokusil Meyrink) spáchal sebevraždu. Meyrink upírá necelý půlrok nato.
Golem, 1915
Zelená tvář, 1916
Valpuržina noc, 1917
Bílý dominikán, 1921
Na hranici onoho světa, 1923
Anděl západního okna, 1927

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE