Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
18. století

Wolfgang Amadeus Mozart

Světoznámý skladatel rakouského původu
Significant photo
Info text

Patrně jeden z největších hudebních géniů všech dob, fantastický klasicistní skladatel. Byl neuvěřitelně plodný a složil přes 600 skladeb všech typů. Rovněž rád pobýval v Praze.
Mozart byl proslulý svou neúnavnou prací, kdy si po skončení jedné práce začal ihned dělat poznámky o další. Měl velmi rád billiard, tančil rovněž velmi dobře a v mládí byl velkým milovníkem žen. Byl rovněž znám pro svůj ostrý humor se sexuálním podtextem, dokonce psal i skatologickou hudbu, jako třeba kánon "Polib mi prdel". Také k němu neodmyslitelně patřily karetní hry, kterých ovládal s bravurou přes deset.
Už od malička byl Wolfgang zázračným dítětem. Se svou starší sestrou Annou Marií, zvanou Nannerl, absolvovaly jako malé děti dlouhá hudební turné po Evropě. Už v raném věku skládal a to se jen posílilo Mozartovou studijní cestou po Itálii s otcem. Po sporech s arcibiskupem

uprchl Mozart ze Slacburku a uchytil se ve Vídni, kde začal se svým novátorským přístupem. Snažil se prosadit ryze německé opery v hovorové němčině vůči hegemonii italských operních skladeb.
Mozart se roku 1782 oženil s Konstancií, dcerou své bytné a dokonal tím roztržku se svou rodinou. Roku 1785 vstoupil do vídeňské zednářské lože a zahájil období své největší tvorby. V průběhu let 1786-90 složil opery Don Giovanni a Figarova svatba, které byly s velkou pompou uvedeny v Praze. Nakonec ještě v roce 1790 složil operu "Cosi fan tutte", kterou původně odmítl dvorní kapelník Antonio Salieri, údajně Mozartův velký protivník, ale historické doklady tuto skutečnost spíše vyvracejí. Nakonec se Mozart na podzim nakazil infekční nemocí a zemřel.
Dodnes je uznáván jako jeden z největších géniů i tak silného období na hudební talenty, jakým byl klasicismus.

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE