Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Národní muzeum

* *
Dominanta Václavského náměstí
Significant photo
Info text

Muzeum bylo založeno roku 1818 pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách. Od roku 1848 se jmenovalo České muzeum, v období let 1854-1919 pak Muzeum Království českého. Než byla postavena nová budova bylo muzeum ve Šternberském (1821-1846) a Nostickém paláci (1846-1892). Neorenesanční budova Národního muzea vyrostla v letech 1885-90 na vrcholu Václavského náměstí podle projektu architekta Josefa Schulze. Stala se nejen důstojným sídlem historických a přírodovědných sbírek této instituce, ale vyjádřením nacionálních ambic "obrozeného" českého národa. Po stavbě Národního divadla, dokončené v roce 1883,

se budova muzea stala další ústřední budovou "české" Prahy. Pod monumentální kupolí v centrální ose muzejní budovy byl umístěn národní Pantheon, v němž byly instalovány sochy klíčových představitelů české historie, politického a kulturního života. Na výzdobě budovy se podíleli přední čeští umělci: malíři Václav Brožík, Vojtěch Hynais a František Ženíšek.
Kamenná fasáda muzea byla poškozena během invaze sovětských vojsk, které v srpnu 1968 potlačily Pražské jaro. Světlá místa na průčelí dokumentují zásahy kulek, které měly umlčet demonstrace proti sovětské okupaci na Václavském náměstí.

GPS: 50° 4′ 44.87″ N, 14° 25′ 50.95″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Václavské náměstí Město Praha 1

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE