Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Hlavní nádraží - Wilsonovo

Hlavní železniční uzel
Significant photo
Info text

Název Hlavní nádraží vystihuje klíčovou pozici tohoto železničního křížení v rámci drážního systému v Čechách. Od roku 1871 zde započal provoz jižní dráhy propojující Prahu s Vídní. V následujícím roce přibylo nejprve propojení na Severní železnici a následně spojovací kolejiště vedoucí na Smíchov, které spojilo nádraží také se Severozápadní drahou.
Původní neorenesanční budovu nádraží pojmenovaného podle císaře Františka Josefa I. nahradila v roce 1909 secesní stavba podle

plánů architekta Josefa Fanty. Reprezentační styl stavby vystihující tehdejší význam železnice jako moderní komunikační tepny dokresluje náročný dekorativní program s množstvím sochařské výzdoby rovněž v duchu módní secese. Od roku 1919 bylo nádraží přejmenováno na počest amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, který se zasloužil o samostatnost Československa.
V 70. letech bylo nádraží modernizováno přístavbou nové odbavovací haly a propojením se sítí pražského metra.

GPS: 50° 5′ 1.0″ N, 14° 26′ 2.37″ E
link
Mapa

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE