Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
20. století

Otto Wichterle

Český vynálezce a chemik
Significant photo
Info text

Český chemik a vynálezce, známý především pro svůj objev kontaktních čoček.
Vystudoval chemickou a technologickou fakultu na české technické univerzitě roku 1936. Roku 1939 byly univerzity rozpuštěny nacistickým režimem, ale Wichterlemu se podařilo vstoupit do výzkumného institutu Baťových závodů a tak mohl pokračovat ve svém výzkumu plastů. Podařilo se mu vyvinout první československé syntetické vlákno, které nazval silon. Roku 1942 byl zatčen gestapem, ale díky korespondenci s německým chemikem Langenbeckem byl po několika měsících propuštěn.
Po 2. sv. válce

se vrátil do univerzitního prostředí a pokračoval ve výzkumu zejména organické chemie. Byl však perzekuován komunistickým režimem. Roku 1958 byl vyhozen ze své pozice děkana chemické fakulty a tak jeho nejslavnější vynález, kontaktní čočky spatřily světlo světa v domácích podmínkách, kdy k jejich sestrojení použil dětskou stavebnici Merkur a definoval tak zcela novou epochu ve výrobě čoček. Roku 1970 byl opět vyhozen ze své pozice v institutu a jeho patent byl prodán do USA bez jeho vědomí. Plně rehabilitován byl až po Sametové revoluci a roku 1990.

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE