Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
20. století

David Černý

Významý současný český umělec
Significant photo
Info text

V Evropě naši zemi jistě proslavila Černého Entropa znázorňující typické kulturní stereotypy jednotlivých států Evropské unie, kterou instalovala Česká republika v Bruselu na počátku svého předsednictví. Před koncem předsednictví byla však sejmuta, protože Černý nesouhlasil se způsobem, jak česká opozice srazila vládu v polovině předsednictví.
David Černý se proslavil v roce 1991, kdy se svým kamarádem natřeli na růžovo pražský tank sovětské armády IS-2 č.23 na Kinského zahradě, což tehdy vyvolalo skandál. Mezi další jeho nejznámější díla patří plastika nazvaná „Kůň“ z roku 1999. Socha představuje svatého Václava, jak sedí na břiše svého mrtvého koně. Instalována je v paláci Lucerna. Její původní umístění však bylo v dolní části Václavského náměstí na Můstku.
Mezi

jeho další známá díla patří obří sochy miminek umístěné na Žižkovském radiotelekomunikačním vysílači. Vytvořil také sousoší dvou osob, které močí výsměšně na obrys České republiky v Hergetově Cihelně. Zde je možné si pomocí SMS nechat vymočit vzkaz. David Černý také navrhoval umístit na Národní divadlo sochu obřího onanisty jako symbol a bagatelizaci přehnané národovosti.
Stejně jako jeho mnohá díla, jsou protičesky zaměřeny i jeho mediální výroky. Za prototyp Čecha označil "nepromíchanou, nezajímavou a lehce zknedlíkovanou hmotu, která je nasáklá pivem." Za tyto výroky na něj bylo podáno trestní oznámení pro hanobení rasy, národa a přesvědčení. Černý byl obžaloby zproštěn. Mezi jeho neúspěšné projekty se řadí pomník obětem druhé světové války na Klárově.

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE