Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Strahovská knihovna

* *
Unikátní barokní knihovna
Significant photo
Info text

Knihovnu při klášteře premonstrátů, která shromažduje přes 130 tisíc knih, dva tisíce rukopisů a stejný počet inkunábulí, tvoří dva sály. Starší barokní sál, nazývaný Teologický, vznikl podle návrhu architekta Giovanniho Dominika Orsiho v letech 1671-79. Názvu sálu odpovídá obsah knihovny, jež představuje pře 18 tisíc knih teologického zaměření. Nástropní fresky v barokním stylu Siarda Noseckého z 18. století znázorňují vztah lidí ke knize. Za pozornost stojí unikátní zemské a astronomické globusy rozmístěné po obou stranách sálu.
Koncem 18. století byla pod vedením architekta Ignáce Palliardiho přestavěna bývalá sýpka v klasicistním stylu pro účely nové knihovny s velkým Filozofickým sálem. Vybudováním knihovny přístupné veřejnosti zabránili premonstráti zrušení kláštera

v josefínské době. Průčelí navíc z taktických důvodů ozdobili medailonem císaře Josefa II., čímž vzdali hold osvícenému císaři, který oceňuje hodnoty knihovny. Velkou část vybavení i knižní fondu pochází ze zrušeného kláštera v Louce u Znojma. Nástropní freska od rakouského malíře Antona Maulbertsche z roku 1794 představuje alegorický námět Cesta lidstva k moudrosti. Knihovna není zdaleka zaměřena jen nábožensky, ale jsou zde i knihy lékařské, farmaceutické, matematické, právnické, filozofické, geografické, astronomické.
V této nádherné knihovně najdete například známý Kabinet kuriozit, ve kterém kromě knih naleznete řadu přírodovědných sbírek a zvířat. Unikátem je pak xylotéka - dendrologická knihovna. Knihy mají obaly ze dřeva stromů o kterých se v knihách pojednává.

GPS: 50° 5′ 10.86″ N, 14° 23′ 19.47″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Strahovské nádvoří Město Praha 1

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE