Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Obecní dům

* * *
Nejznámější secesní stavba v Praze
Significant photo
Info text

Reprezentační stavba nacházející se na Náměstí republiky, která patří k pražským klenotům. Původně se tu nacházela rezidence českých králů ve 14. a 15. století. Díky ní byl na místě vybudován celý komplex budov, který dnes už připomíná pouze monumentální Prašná brána. Kdysi se tu konaly a začínaly zde korunovační průvody českých králů.
V letech 1905 - 1912 byl návrh na reprezentativní stavbu a koncertní sál předán architektům Balšánkovi a Polívkovi. Na výzdobě tohoto secesního skvostu se podíleli přední čeští umělci jako třeba Mikoláš

Aleš, František Ženíšek, Josef Myslbek či Alfons Mucha. Součástí interiéru je i rozlehlá Smetanova síň, která pojme až 1200 navštěvníků.
V historii domu došlo i ke dvěma významný událostem, které jsou spjaty s dějinami českých zemí - 28.10. 1918 bylo odsud vyhlášeno samostatné Československo a na sklonku listopadu 1989 zde došlo k setkání Havla a členů občanského fóra z vládnoucí komunistickou garniturou. Proto představuje Obecní dům nejenom výrazný skvost secesní architektury, ale zároveň je místem významných dějinných událostí.

GPS: 50° 5′ 15.51″ N, 14° 25′ 41.64″ E
link
Mapa

Související odkazy

wikipedia

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE