Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Zlatá ulička

* *
Unikátní ulička mezi hradbami
Significant photo
Info text

Zlatá ulička patří k nejmalebnějším místům v areálu Pražského hradu. Uzoučká ulička je ve skutečnosti průchodem mezi románským a pozdně gotickým opevněním severní části Hradu. Vznikla kolem roku 1579 přistavěním šestnácti malých domků k hradební zdi, která počátkem 16. století spojila Bílou věž a Daliborku v rámci nového fortifikačního systému navrženého architektem Benediktem Riedem. Pod střechami domků vede dodnes dochovaná průchozí chodba, která sloužila hradní stráži hlídkování a případné obraně.
Tradovaná legenda vypraví,

že ve Zlaté uličce bývaly za císaře Rudolfa II. alchymistické dílny. Na přání císaře zde alchymisté měli hledat způsob jak vyrobit umělé zlato, což dalo uličce její název. Skutečnost je však jiná. V domcích byli ubytováni výhradně členové císařovy hradní stráže. Později zde přebývala pražská chudina. Magická atmosféra místa láká rovněž umělce a bohému. V domě číslo 22 žil mezi listopadem 1916 a srpnem 1917 spisovatel Franz Kafka, byt mu pronajala jeho sestra.
V současné době slouží většina domků jako obchůdky a galerie.

GPS: 50° 5′ 30.96″ N, 14° 24′ 13.5″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Zlatá ulička - Pražský hrad Město Praha 1

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE