Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Národní divadlo

* * *
"Národ sobě"
Significant photo
Info text

Neorenesanční budova Národního divadla má mimořádný symbolický význam v moderních dějinách českého národa. Jeho stavba měla demonstrovat obnovenou sílu českého etnika uprostřed habsburské monarchie. Základní kámen divadla byl slavnostně položen již roku 1868, ale administrativní a finanční průtahy zdržely otevření divadla o plných třináct let. Část nákladů byla hrazena dokonce všelidovou sbírkou, která probíhala pod heslem "Národ sobě". Nepříliš zdůrazňovanou pravdou je, že významná finanční částka na stavbu divadla pocházela přímo také od panovníka. Architektura divadla

byla svěřena Josefu Zítkovi a náročný výzdobný program obstarala mladá generace českých výtvarných umělců, mezi nimiž poprvé zazářila hvězda malíře Mikoláše Alše.
Národní divadlo bylo slavnostně otevřeno 11. června 1881, premiérou opery Libuše, komponované Bedřichem Smetanou přímo pro tuto příležitost. Krátce na to, 12. srpna 1881, došlo k tragickému požáru zaviněného nedbalostí stavební firmy, která dokončovala měděné obložení střechy divadla. Přestože požár zničil velkou část divadelní budovy a vnitřního zařízení, divadlo bylo již koncem roku 1883 znovu otevřeno.

GPS: 50° 4′ 52.66″ N, 14° 24′ 48.44″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Národní třída Město Praha 1

Související odkazy

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE