Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
10. - 11. století

Sv. Prokop

Český kněz a poustevník
Significant photo
Info text

Kněz a zakladatel Sázavského kláštera, který proslul jako legendární poustevník a byl roku 1204 kanonizován papežem Inocencem III.
Narodil se v zemanské rodině a na slovanské škole na Vyšehradě získal dobré vzdělání a stal se knězem. Po vyvráždění Slavníkovců, které podporoval , se stáhl z veřejného života a začal žít jako poustevník v jeskyni nedaleko Jinonic. Traduje se, že sestavil evangeliář, který se roztodivnými

cestami dostal do Francii a stal se součástí přísahy v Remešské katedrále, kterou skládali francoužští králové. Prokop žil posléze v Posázaví jako známý asketa a těšil se podpory knížete Oldřicha. Na místě osady Prokopových učedníků nakonec vznikl Sázavský klášter a Prokop se stal jeho prvním opatem. Bylo to jedno z posledních míst, kde se uchovala staroslověnská vzdělanost a ve stejném jazyce sloužila i liturgie.

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE