Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
16. - 17. století

John Dee

Známý matematik, astronom, alchymista a student okultních umění
Significant photo
Info text

Patřil mezi nejznámější magiky 16. století a zároveň stál na rozhraní zájmu i o "vážné" vědy jako matematiku, astronomii či geografii. Patřil mezi nejvzdělanější lidi své doby a zároveň byl po jistou dobu i vlivnou osobností na anglickém dvoře a také na dvoře císaře Rudolfa II. v Praze. Rovněž se zajímal o hermetickou filosofii.
Říká se o něm, že se těšil velké důvěře anglické královny Alžběty I. a fungoval jako její špión pod kódovým označením "007", které se později stalo předlohou pro asi nejslavnějšího agenta literární fikce, Jamese Bonda.
Dee pocházel z velšské rodiny v Londýně. Od mládí projevoval velký talent napříč různými obory věd a ve škole se mu tudíž dařilo. Po škole nějaký čas cestoval po Evropě a získal si přátele mezi vědeckou elitou. Příliš se mu nedařilo, ale situace se radikálně změnila, když na trůn roku 1558 nastoupila Alžběta I. Získal vysokou pozici u dvora a vrhl se na své výzkumy jak v oblasti matematiky, navigace, tak i okultismu a hermetiky. V 80. letech

se jeho zájem obrátil k poznání tajemství přírody a soustředil se na nadpřirozené. Skrze křišťálovou kouli se snažil kontaktovat anděly a roku 1582 se seznámil s mladým, talentovaným Edwardem Kelleym (Talbotem v té době). Spolu zahájili slavné spirituální konference a vyrazili na cesty po Evropě. Dee působil chvíli i na dvoře císaře Rudolfa II., ale po roztržce s Kelleym, kterou ten asi záměrně vyvolal tvrzením o přání andělů prohodit si manželky. Dee opustil Čechy a vrátil se do Anglie, kde dožil jako správce křesťanské koleje a zároveň jako správce své obrovské knihovny, prý druhé největší v Evropě.
Dee byl křesťanem, který byl však velmi ovlivněn hermetismem a renesancí. Byl fascinován tajemstvím Stvoření a odtud jeho nesmírný zájem po nadpřirozenu a komunikaci s anděly. Jeho interní záměr za jeho snahou však byl unifikující - snažil se najít znaky spojující v té době se silně rozmáhající protestantismus s katolictvím a obnovit tak jeho podobu z počátků křesťanství.

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE