Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
20. století

Emil Zátopek

Český atlet a olympijský rekordman
Significant photo
Info text

Jeden z největších běžců 20. století a fenomenální rekordman. Kromě svého fantastického představení na olympiádě v Helsinkách roku 1952 byl znám i pro své mimořádně tvrdé tréninkové metody.
Pocházel z nevýznamné rodiny a začal běhat v 16 letech, v rámci továrních sportovních běhů. Za války se rychle vypracoval a dokázal zlomit několik českých rekordů na klasických distancích. Poprvé vstoupil na pole mezinárodní atletiky na Londýnské olympiádě roku 1948, kde vyhrál běh na 10km, který běžel podruhé v životě a na 5 km trati skončil druhý.
Jeho největší triumf však přišel na olypiádě v Helsinkách roku 1952, kde vyhrál 5km, 10km a dokonce i marathón, ke kterému se rozhodl nastoupit na poslední chvíli a poprvé v životě. Nadto na všech tratích

zlomil světové rekordy a tím završil své fantastické představení. Poté, co dokázal ještě zářit na mezinárodní scéně a zlomit několik světových rekordů, opustil roku 1957 Zátopek světová atletická kolbiště a odešel do sportovního důchodu.
Za svou podporu pokrokové větve v rámci komunistické strany byl po roce 1968 perzekuován a musel pracovat v uranových dolech. Zemřel po dlouhé nemoci.
Jeho manželkou byla slavná oštěpařka, Dana Zátopková, vítězka olympiády v Helsinkách roku 1952. Zátopek byl známý pro svůj úporný styl běhu a grimasy při něm, což mu vyneslo přezdívku "česká lokomotiva". On sám to komentoval slovy, že "nebyl natolik talentovaný, aby běžel a zároveň se usmíval." Bezpochyby patřil k největším běžcům 20. století.

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE