Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Bývalý pomník J. V. Stalina

*
Megalomanský pomník komunistického vůdce
Significant photo
Info text

Na úbočí Letenské pláně, v ose Pařížské ulice, stával gigantický pomník sovětského komunistického vůdce, generalissima Josefa Visarionoviče Stalina. Pomník, který měl být největším diktátorovým pomníkem na světě. Začal být budován v roce 1952. Megalomanské sousoší, složené z 235 opracovaných žulových kvádrů, bylo slavnostně odhaleno na 1. Máje 1955, tedy až po Stalinově smrti v roce 1953. Po tzv. odhalení Stalinova kultu osobnosti

na XX. sjezdu komunistické strany SSSR bylo rozhodnuto o odstranění pomníku. Gigantická socha Stalina byla skutečně odstřelena dynamitovými náložemi v roce 1962. Autor pomníku, sochař Otakar Švec, spachál sebevraždu tři týdny před odhalením pomníku.
Pomník dnes připomíná pouze velkorysá architektura zbudovaná kolem soklu sochy. Na místě, kde stávala Stalinova socha, pak od roku 1991 odtikává "historický" čas obří kovový metronom.

GPS: 50° 5′ 40.95″ N, 14° 24′ 57.31″ E
link
Mapa

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE