Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE
11. století

Trable knížete Jaromíra

Nešťastný život osudem pronásledovaného výhonku českého rodu Přemyslovců
Significant photo
Info text

Jaromír byl prostředním ze tří synů Boleslava II. Jeho děd, Boleslav I., zavraždil svého bratra Václava, brzy svatořečeného. Jeho starší bratr Boleslav III. byl velmi krutý a nerudný muž se zálibou v silném nápoji. S oblibou zval své oponenty na smírčí hostiny, kde je neozbrojené se svými kumpány povraždil nad stoly plné jídla a pití. Jeho mladším bratrem byl docela schopný Oldřich, muž bez skrupulí. Po smrti jejich otce nastoupil na knížecí stolec Boleslav III., zvaný ryšavý. Jeho krátká vláda byla plná zlovolné krutosti a výstředností, kdy proti sobě popudil většinu velmožů, včetně mocných Vršovců. Posléze došel ve své paranoie k rozhodnutí, že je třeba zavraždit oba své bratry, kteří ho ohrožují. Oldřich uprchl před svým bratrem do Bavorska, jenomže Jaromír to nestihl a Boleslav nařídil jeho kastraci. Nato vypuklo povstání Vršovců a Boleslav uprchl k mocnému polskému králi Boleslavovi Chrabrému. Ten na český knížecí stolec dosadil svého příbuzného, přemyslovce Vladivoje, který na něm však jako notorický alkoholik dlouho nevydržel a brzy se upil k smrti. S pomocí polského krále se na stolec vrátil znovu Boleslav III. za přislib beztresnosti svým odpůrcům.


Tento slib však samozřejmě porušil a nařídil vyvraždění Vršovců, přičemž na setkání s nimi vlastnoručně zavraždil svého zetě. To už došla polskému králi trpělivost, Boleslava sesadil, oslepil a uvrhl do vězení na více než třicet let, ze kterého už nevyšel.
Knížetem se stal Jaromír, ale po pár letech byl sesazen svým bratrem Oldřichem a tak hledal podporu u císaře v Říši. Císař však pro něho neměl pochopení a na 21 let ho zavřel v kobce v Utrechtu. Hříčkou osudu byl po této zlé a dlouhé době Jaromír propuštěn a měl nahradit svého bratra, dlouhé roky vládnoucího Oldřicha. Situace se nakonec pro starého a smýkaného muže vyvinula tak, že měl být spoluvládcem svého silného bratra. Jen co říšské vojsko zmizelo za hranicemi, reagoval Oldřich podle svého naturelu a Jaromíra nařídil oslepit a uvěznit. Naštěstí však zanedlouho sám Oldřich zemřel a Jaromír byl propuštěn. Vzdal se všech nároků na vládu, jako nejstarší člen rodu a odešel do ústraní.
Osud však slitování se starým, zlomeným mužem neměl. Oslepeného a vykastrovaného ho nemilosrdně zavraždil Vršovský vrah úderem kopí do slabin, když Jaromír vykonával svou noční potřebu. Ironie osudu je veliká.

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE