Prague Minos Guide

Prague Minos Guide je pražský digitální průvodce využívající GPS navigaci v kombinaci s mapou a rozsáhlou encyklopedií pamětihodností, kde je kladen důraz na vysokou kvalitu obsahu.

CS | EN | FR | DE

Pomník Franze Kafky

Dílo Jaroslava Róny
Significant photo
Info text

V prostoru, kde se setkávají ulice Dušní a Vězeňská, mezi Španělskou synagogou a kostelem Svatého ducha na symbolickém místě, neboť kromě toho že v Dušní ulici č. 27 Kafkovi bydleli, se přesně pod sochou lomí hranice mezi pražskými obvody Starého města a Josefova, se socha ocitá v duchovní zóně tří náboženství - mezi synagogou, katolickým a protestantským kostelem. V této zádumčivé i romantické části staré Prahy strávil Kafka prakticky celý svůj krátký život. Řešení pomníku je inspirováno významnou Kafkovou novelou "Popis jednoho zápasu". K tomuto "rozdvojenému" řešení autor přistoupil

v návaznosti na duchovní rozdvojení, jež na sebe spisovatel sám ve svých textech prozrazuje. V textu novely dojde k tomu že jedna postava (K), se v určitém momentu vyhoupne na ramena svého doposud dominantního společníka, a jede na něm jako na koni krajinou, jíž si za jízdy vymýšlí a někdy si ji i během cesty upravuje. Protože se významná část novely Popis jednoho zápasu odehrává na vltavském nábřeží, Róna využil terénního zlomu v blízkosti pomníku k umístění kopie nábřežního zábradlí i kyklopského zdiva, aby evokoval atmosféru textu. Socha je vysoká 375 cm a váží 800 kg.

GPS: 50° 5′ 24.38″ N, 14° 25′ 14.44″ E
link
Mapa

Kontaktní informace

Ulice Dušní Město Praha 1

SOUVISEJÍCÍ BODY

Certifikovaný partner
Running project in Prague
Android Android Objednat průvodce
© 2009 - all contents
PAGE PROTECTED BY COPYSCAPE